ETA je skupina ze Štětína na pomezí rocku a punk rocku, která odehrála mnoho koncertů po celém Polsku i mimo něj. Dalo by se říci, že je nemanželským dítětem Rolling Stones a Nirvany, které vyrůstalo se svým strýcem Green Dayem. Jeviště a energie z něj plynoucí jsou pro nás druhou přirozeností, takže po představení můžete očekávat obrovské množství energie a endorfinů v žilách, které vás donutí chtít víc!
„Ahoj bando. Nejsem si jist, zda vás v Česku a na Slovensku znají. Tak se nám představte.“
„Ahoj Alane, jsme ETA ve složení Beniamin (zpěv, kytara), Damian (baskytara), Kamil (kytara), Szymon (klavír) a Nikodem (bicí). Hrajeme hudbu, která mísí rock a punk rock, ovlivněnou kapelami jako Green Day, Foo Fighters, Sum 41, Blink, Nirvana a mnoha dalšími. Zaměřujeme se na texty a melodie, které jsou zapamatovatelné a vždy v sobě nesou spoustu energie.“
„Od kdy Eta hraje? Jak dlouho hrajete v ustálené sestavě? A kdo byl při jeho počátku?“
„V lednu 2023 jsme oslavili desátý rok hraní! S většinou našich bývalých členů a přátel jsme uspořádali koncert v našem rodném městě (Štětíně), byli jsme ohromeni účastí asi 150 lidí. To bylo hodně, vezmeme-li v úvahu, že koncertní kultura v našem rodném městě uvadá. Zpočátku jsem to byl jen já (Beniamin) a Damian (basa). Poté, po mnoha opakováních pozic na kytaru a bicí, se přidal Kamil, který hrál na kytaru asi 6/7 let, a můj bratr Nikodem, který nyní hraje na bicí, začali jako „technická podpora“ hraje asi půl roku. Mezitím, před více než 5 lety, jsme potkali Szymona, který s námi hrál na klavír na akustickém koncertě, a uvědomili jsme si, že jak elektronický, tak klasický zvuk naši hudbu doplňují.“
„Po poslechu dvou alb které mi poskytl Jacek radioSok, tak vy tam máte hned tři druhy (zaměření) své rockové hudby. A to melodický rock, pop rock a dalo by se říci i pop punk. Mě osobně se líbí vše co hrajete, i když pop punkové skladby se mi z vaší tvorby líbí nejvíce. Je to jen můj pocit, nebo to takhle máte nastavené?“
„Je zajímavé, že to zmiňujete, protože máme podobné pocity. Neradi se omezujeme na jeden styl, hrajeme zkrátka takovou hudbu, kterou bychom rádi poslouchali. Někdy během skládání přemýšlíme o tom, zda se něco příliš neodchyluje od toho, co jsme dělali dříve, ale pak dojdeme k závěru: zapomeňte na to! V nahrávce by měl být zachován duch kapely a posluchači by měli vědět, že je to stále ETA. Koneckonců jsme také fanoušky jiných kapel. Nevydala se Metallica se svými alby „Load“ a „Reload“ na jiné území? Nezměnili Linkin Park svůj zvuk na svém posledním albu? Neměli SUM 41 alba, která se přikláněla k metalu? Hudba je tak trochu jako život; nechceme vždy poslouchat veselé a poskakující písničky; někdy potřebujeme silný kytarový úder nebo uklidňující baladu. To, co v kteroukoli chvíli posloucháme, je často ovlivněno tím, co se v tu chvíli odehrává v našich srdcích a myslích. Proč se tedy omezovat?“
„Když už jsme u alb. Kolik jich máte, včetně demo snímků?“
„Nemáme rádi dema. Máme dvě alba, ze kterých se snažíme vytvořit soudržný celek, vyprávějící příběh. Když dokončíme nahrávání nového alba, máme pocit, že jsme dokončili další kapitolu v životě naší kapely. Kdo ví, možná někdy vytvoříme demo, které bude větším hudebním experimentem, a že formát vydání bude v pořádku.“

„Mám dvě alba, Nigdy a Plan B. Tady slyším rozdílnost. Kde album Nigdy je pro mě více pop punkové. Takže rozdílnosti?“
„Album „Nigdy“ vznikalo dlouho, částečně kvůli změnám v sestavě kapely. Byla to sbírka mnoha nápadů, které vznikaly léta, zatímco jsme nadále dozrávali jako jednotlivci a muzikanti. V určitém okamžiku jsme to všechno museli trochu jinak zorganizovat, změnit a přeskupit, než jsme byli na album vydat připraveni. Na druhou stranu, druhé album „Plan B“ bylo od začátku více organizované. Věděli jsme přesně, co na „Nigdym“ funguje a co ne, a chtěli jsme zkoušet nové věci. To se také odrazilo v nahrávání v mnohem lepším studiu, což nám umožnilo znít tak, jak jsme skutečně chtěli. Je zajímavé, že v „Nigdy“ slyšíte více pop-punku; obvykle to lidé říkají o „plánu B“. „Nigdy“ bylo rozhodně rychlejší a syrovější, zatímco „Plan B“ se soustředil více na vokální melodie a rytmus a více jsme dbali na úspornost nástrojů, což jim umožnilo lépe vyniknout v mixu. Jak jsem již zmínil, každé album je o reflexi toho, co fungovalo a co by se dalo zlepšit, a o zkoumání nových experimentů. Už máme nějaké nápady na třetí album a proces bude podobný, ale vždy chceme, aby další nahrávka byla ještě lepší!“
„Jak si stojíte na scéně v Polsku a ve Slezsku? Co jsem se bavil s Jackem, prý dost (hodně) rostete. Řekněte nám trochu více k tomu?“
„Ve Slezsku jsme neměli příležitost často vystupovat, kromě loňské Wroclawi s našimi přáteli z Lydky Grubasy. Jinak aktivně vystupujeme po celé republice (i mimo ni!). Odehráli jsme spoustu koncertů a festivalů, že je to těžké spočítat, pravděpodobně hodně přes pár stovek v rozmezí deseti let. Snažíme se hrát co nejvíce a nejčastěji, ať už jde o klubové koncerty nebo festivaly. Momentálně si dáváme trochu pauzu kvůli dovolené a blížícímu se narození mé dcery, ale plánujeme se vrátit k častějšímu vystupování v lednu 2024 a začít pracovat na třetím albu. Pro relativně mladou kapelu, jako je ta naše, je zásadní podporovat větší akce a vystupovat po boku profesionálních kapel s velkým publikem. Každý koncert je nepřetržitý proces, jak se stát lepšími interprety naživo, je to také příležitost představit naši hudbu novému publiku, které naštěstí to, co děláme, baví!“
„Úspěchy skupiny Eta? Ocenění, prestižní vystupování, atd …..?“
„V průběhu let jsme jich měli docela dost a občas to může být ohromující, ale mezi některé pozoruhodné zajímavosti patří:
– Headliner na hlavní scéně ukrajinského festivalu Woodstock v roce 2018
https://www.youtube.com/watch?v=aaQe0gK_MAw
– Finalisté Antyfestu Antyradio v roce 2020 (čestné uznání)
– Vítězové festivalu Wake up and Live v roce 2018
– Druhé místo v národní soutěži kapel, Festiwal Garaże, v roce 2019
– 6. místo na Turbo Top Antyradia s písní „Radioaktywni“
– Vítězové festivalu „Vášeň mladých“ v roce 2018
– Vítězové Rock&Beer Festu 2018
– První místo mezi 60 kapelami z celého Polska (díky diváckým hlasům) v soutěži na podporu podzimního turné kapel Afromental, Illusion, The Sixpounder, Power of Trinity a Coria v Gdaňsku A možná náš největší úspěch – nezabili jsme se, stále milujeme to, co děláme, stále nás pod pódiem objevují noví lidé a my jsme se i přes mnohá protivenství nerozpadli, jako mnoho jiných kapel, které s námi začínaly, že se rozpadneme. Malé, ale konzistentní kroky jsou pravděpodobně klíčem, ale čas to ověří. Doufejme, že o tom budeme moci mluvit za dalších 10 let.“

„Nezmínili jsme název skupiny, proč se jmenujete Eta? Ono pro ty co vás neznají, tento název může být zavádějicí. Příkladně v Česku je Eta značka žehliček, ve Španělsku …… atd.“
„Ano, ano, jsme si vědomi mnoha významů této zkratky… chtěli jsme něco jednoduchého, co by se dalo vyslovit polsky i anglicky, ale také něco, co by vyvolalo otázky, příkladně jako je ten tvůj. Je v tom trochu tajemství, ale předpokládáme, že ETA je také zkratka pro „Estimated Time of Arrival“. Chtěli jsme, aby lidé, kteří nás viděli na vystoupení, a líbili jsme se jim, si název snadno zapamatovali.“
„Na příští rok, co chystáte, přípravy na velké festivaly? Příkladně festivaly které pořádá Jacek (dělá jich opravdu hodně)? Nebo i jinam na velké giga festy a stage?“
„Na to se musíte zeptat Jaceka! Ale určitě to chceme nakopnout v novém roce, po menší pauze. Je mnoho míst, která chceme navštívit, je příliš brzy o tom mluvit. Určitě se nevzdáme velkých klubových koncertů po boku našich spřátelených kapel. Musíme si najít čas na práci na našem třetím albu!“
„Díky za rozhovor, tímto jsem vás přiblížil České a Slovenské rockové scéně. Snad se někdy setkáme na festivale nebo koncertě v Česku a na Slovensku. A pokud ne tak u Jacka.“
„Moc děkujeme, a když už jsme stihli hrát v Německu a na Ukrajině, proč ne v Čechách nebo na Slovensku? Čekáme na pozvání; něco vymyslíme! Takže, Alane, připrav se na litr Jacka Danielse!“
Autor: Alan Rohan