Zkusme se opět podívat do nějakého jiného, u nás ne tolik populárního, žánru. Tím je klasický německý folk-metal a s ním kapela Feuerschwanz (v překladu “Ohnivý ocas”). Zajímavé je, že v Německu je tento žánr velice populární a existuje v něm spousta kapel. K nám se tento styl dostává až v posledních letech, já jsem se s ním poprvé potkala v roce 2019, a to jen díky festivalu Masters of Rock a kapele Saltatio Mortis. Určitě je to zapříčiněno německým jazykem, ve kterém je většina jejich písní. Nicméně já jsem si tento žánr a obzvláště kapelu Feuerschwanz v minulém roce velmi oblíbila a proto bych Vám jí tímto chtěla představit.
Kapela je šestičlenná, základem jsou bubeník (Rollo), kytarista (Hans) a baskytarista (Jarne), ale k tomu se ještě přidává houslistka/niněristka (Johanna), ve správném folku nesmí chybět ani dudy, na které umí hrát jeden ze zpěváků (Hodi) a hlavním lídrem celé kapely je druhý zpěvák (Hauptmann), který ale umí hrát snad úplně na všechny nástroje světa. K těmto skvělým muzikantům se na pódiu přidávají ještě dvě krásné animátorky, které živou show i videoklipy dělají ještě zajímavější.
Poslední album s názvem “Fegefeuer”, o kterém tu chci mluvit především, vydali dne 21.7. 2023 a po týdnu již dominovali německým žebříčkům. Album obsahuje 11 nových originálních skladeb. K tomu vydali ještě živé CD z loňského ročníku Wackenu a také CD s instrumentálními verzemi písní.
První skladbou je “SGFRD Dragonslayer”, to je opravdu povedený energický kousek na úvod. Skladbě dominuje skvělé prolínání dvou rozdílných vokálů, jak je zvykem u téhle kapely. Líbí se mi také melodický můstek a refrén. Celou skladbu podporuje krásný zvuk houslí. Nesmím zapomenout ani na skvělý videoklip, který k tomuto singlu natočili, vyprávějící příběh o drakobijci Siegfriedovi.
Druhou v pořadí je skladba “Bastard von Asgard”, která byla zároveň prvním singlem tohoto alba. Dva vokalisty zde podporuje ještě další výborná vokalistka Fabienne Erni, která je v této skladbě hostem. Zde mě opět baví skvělý text s příběhem ze severské mytologie. Znovu velmi chytlavá melodie, která se hodí na živá vystoupení, vím z vlastní zkušenosti.
Následuje skladba “Berzerker mode”, která má ukázat, jak má vypadat správná vikingská párty. Zde především obdivuju rap ve velmi rychlém tempu, že nechápu, jak to zvládají při živých koncertech. Jinak je to spíše vtipné a zábavné textově, ale hudebně už ne tak zajímavé.
Čtvrtou skladbou je pak poslední single “Knochenkarussell”. Začátek je trochu pomalejší a napínavější, ale při refrénu dojde k výraznému zrychlení. Refrén má skvělou jednoduchou melodii, která je nejen chytlavá, ale hlavně lehce zapamatovatelná. Jednoduše vás skladba vyzývá: Pojďte si zatancovat se Smrtí ke kolotoči z kostí.
Pátou v pořadí je “Fegefeuer”, neboli v překladu „očistec“, kdyby někdo neuměl tak dobře německy. Úžasné jsou dudy na začátku skladby, poté se přidá kombinace čistého vysokého zpěvu Hodiho s hlubokým growlem Hauptmanna, což je stále pekná dokonalá kombinace. Tato skladba je taková vážnější a baladičtější než předchozí. V můstku se přidá ještě podmanivý zvuk houslí následované až démonickým vokálem, který opravdu připomíná hlas pekel.
Pokračujeme songem “Die Horde”, který je dalším skvělým kouskem na jakoukoliv party. Velmi super energická skladba se skvělou melodií. Píseň, jen tak mimochodem, pojednává o plenění a přepadeních zlodějské hordy.
Sedmá skladba má název “Uruk-Hai”. Už dle názvu je všem fanouškům Pána Prstenů jasné o čem skladba bude. Melodie je typově pochodová a válečná, přímo se člověku vybavuje pochodující armáda zabijáckých skřetů se znamením Sarumanovi bílé ruky.
Mou oblíbenou je jistě “Highlander”, skladba se skotským nádechem. Nepřekvapivě je text o příběhu skotského hrdiny. A zvukově hodně připomíná skotské národní melodie s výraznými dudami a houslemi.
Devátá píseň s názvem “Morrigan” nás zase zavede více do keltské a irské kultury. Tato skladbu oslavuje bojovnici a bohyni, její krásu a přednosti.
Předposlední skladba “Eis & Feuer” má opět velmi energický začátek. Tématem písně je opět válka, neboť je to píseň o boji ledu a ohně. Celkově se jedná o velmi melodické dílo se zajímavým zpěvem, kde se prolíná více hlasových poloh obou frontmanů.
Závěrem celého alba je skladba “Valkyren”. Je o dost pomalejší než zbytek alba, má spíše baladové aranžmá. Celá skladba je více tesklivá, taková balada umírající…ho, který se chce dostat do Valhally do Ódinových síní.
Tato kapela mě velice baví především naživo, jestli budete mít možnost, běžte navštívit jejich koncert. Energii, kterou na pódiu ukazují, je opravdu neskutečná a velmi povzbuzující. Právě energie živých koncertů se odráží i na živém CD, které stojí za poslech.
9/10
Autor: Karolína Lynx Rysová
