Mezinárodní skupina Empiric ze Španělska a Brazílie představuje své druhé album, které pojali tak trochu jinak než předchozí album. Velmi dobře uchopené album které by vás mělo pohltit nejen hudebním umem, ale v textech pohlcení sama sebe.
„Ahoj do Španělska, potažmo i Brazílie.“
„Ahoj Alane, zdravím ze Španělska. Díky, že sis na mě udělal čas.“
„Neřekl bych že Empiric jste v Česku nebo na Slovensku známi. Mohl bys tedy napsat zkráceně od kdy existujete, kde působíte a něco málo o sobě?“
„Jasně. Empiric se zrodil před mnoha lety jako můj osobní projekt, v roce 2018 jsme vydali první album, které bylo nazpívané španělsky. Nikdy jsme nedělali žádné promo mimo Španělsko, takže teprve teď, s vydáním „The Seven Laws“, začínáme být známí v zahraničí.“
„Přeci jen Španělsko/Brazílie není tak blízko u sebe. Jak jste se poznali? A tato sestava je stálá od roku 2018?“
„Ne, jak jsem řekl dříve, Empiric není běžná kapela, ale osobní projekt a já se obklopuji nejlepšími možnými muzikanty v kteroukoli dobu, jak pro nahrávání, tak pro živé vystupování. První album nahráli jiní hudebníci a kvůli tomuto jsem kontaktoval Chuse Ganceda, což je bubeník světové třídy, který žije blízko mě, a Luise Mariuttiho, což je legendární baskytarista z Brazílie, zakládající člen kapel Shaman a Angra – někoho, koho jsem vždy obdivoval a sledoval. Oběma se skladby líbily a souhlasili s nahráním alba. Nemohl jsem být šťastnější s konečným výsledkem. Jsem velmi, velmi hrdý.“
„Vaše poslední (druhé) album s názvem The Seven Laws, jak dlouho jste na něm dělali? A váš vztah (myšleno celé kapely) k Deepak Chopra je jaký? Ve skladbách, v textech, se opíráte o jeho tvorbu, jeho knihy.“
„Album je založeno na knize s názvem „Sedm duchovních zákonů“ od Deepaka Chopry. Je to kniha, která na mě a můj život měla velký vliv, proto jsem se rozhodl na ní založit toto nové album. Obdivuji ho a sleduji jeho práci, ale nejsem fanatik. Je to jen tato kniha, která mě opravdu poznamenala. Dokončení alba mi trvalo asi tři roky, dokud jsem nebyl s celkem spokojený.“
„Na pomoc na natáčení alba jste si pozvali koho? Přeci jen, jsou to zvučné jména. A jejich spolupráce byla jaká? Oni přijeli za váma, nebo tvořili na dálku?“
„Všechno to bylo provedeno na dálku. Sascha Paeth (Avantasia, Heaven’s Gate, Masters Of Ceremony), Doug Scarratt (Saxon), Chris Caffery (Savatage, Trans-Siberian Orchestra, Metalium) a Tonio Ruiz (Coda), nahráli kytarová sóla a Marcelo Véliz a Gustavo Escobar (Ricky Martin ) nahrál žesťové nástroje. Je to mezinárodní produkce s lidmi ze Španělska, Brazílie, Mexika, Chile, Německa, USA, Anglie a Švédska. Je to něco, co by před několika lety bylo nemožné, takže to přišlo v pravý čas, jsem za to velmi vděčný. Je to něco velmi speciálního.“
„Když bylo vše nahráno. Opět mix atd, album se nedělal ve Španělsku ale Švédsku. Tam jste to chtěli dělat rovnou, nebo jste nejprve vybírali?“
„O mix a mastering se postaral legendární producent Fredrik Nordström (Dream Evil, Hammerfall, In Flames, Arch Enemy, Dimmu Borgir, Powerwolf, Opeth, Spiritual Beggars…) ve svém proslulém Studiu Fredman ve švédském Göteborgu. Chtěl jsem špičkového producenta, aby dokončil album, abych získal nejlepší možný zvuk. Aby písně mohly zářit tak, jak si zaslouží, myslím, že jsme toho dosáhli. Fredrik odvedl úžasnou práci a znovu dokázal, proč je legendárním a jedním z nejlepších producentů na světě.“
„Album The Seven Laws je teprve chvíli venku. Jaké s ním máte plány? Pojedete tour (koncerty) jen po Španělsku, nebo máte namířeno i do jiných zemí? Států?“
„Momentálně se snažím propagovat album, jak jen to jde, aby se dostalo k co největšímu počtu lidí. Zároveň už mluvím s agenty a promotéry, abych si zabukoval live vystupování. Zatím není nic potvrzeno, tak uvidíme, co přinese budoucnost.“
„Jak jsem napsal v předchozí otázce, je venku teprve krátkou dobu. Jak jste s ním spokojeni?“
„Velká spokojenost. Konečný výsledek předčil má očekávání. Zpětnou vazbu kterou dostávám, je neuvěřitelná. Jen za první měsíc jsme měli přes 300 000 streamů z celého světa, pro neznámou kapelu něco neuvěřitelného.“
„Ohlasy na toto dílo? Máte jaké? Pokud bych mohl já podotknout, líbí se mi mnohem více než album Empiric. Zde je větší propracovanost jak po hudební stránce, tak zvuk je úplně jinde než na vaší prvotině.“
„Děkuji mnohokrát. Souhlasím, je to přirozený vývoj a to je něco základního v životě, snažit se dělat cokoli, co děláte nejlépe, jak umíte, a neustále se zlepšovat a zlepšovat, myslím si, že právě toho jsem dosáhl.“
„Trochu si popovídáme o vás, o vaší kapele. Jak se vám hraje ve Španělsku?“
„Živě nehrajeme od roku 2020. Soustředil jsem se výhradně na tvorbu tohoto alba. Po jeho vydání, jsem teprve začal plánovat hraní nejen po Španělsku.“
„A mimo Španělsko, v jiných zemí, už jste měli možnost většího vystupování?“
„Ještě ne, pracuji na tom. To bych samozřejmě rád.“
„Pro vás jako skupinu Empiric momentální největší úspěch je co? A nemyslím vydání alba. Kde jste si příkladně zahráli? Nebo kam jste svou tvorbu všude protlačili?“
„Jak jsem již zmínil, album jsem rozeslal do celého světa. Dokonce i do zemí, o kterých jsem si nemyslel, že naše tvorba bude mít úspěch, velmi vřelé ohlasy byli z Iraku nebo dokonce z některých afrických zemí. Účelem tohoto alba bylo předat poselství co nejvíce lidem, takže v tomto ohledu si myslím, že jsme uspěli. Co se týče živých vystoupení, naší dosud největší show bylo sdílení pódia s legendární španělskou skupinou Obús, což byla naše poslední show těsně před pandemií.“
„Na odlehčení, oddych. Měli jste za svou krátkou dobu co hrajete nějaký velmi vtipný zážitek při hraní?“
„No, v den koncertu, o kterém jsem právě mluvil, jsem přišel pozdě na zvukovou zkoušku, takže jsem musel jet velmi rychle. Předjížděl jsem auto, kterého řídil tajný policejní agent. Musel jsem zastavit a vysvětlit mu, že hraju a mám zpoždění. Po chvíli mě pustil, ale bylo to opravdu stresující. Teď je to vtipné, ale tenkrát to tak rozhodně nebylo :)“
„Díky za rozhovor. Doufám že se se svou tvorbou dostanete alespoň někam k nám Česko, Slovensko, Polsko – tak abychom si vás mohli vychutnat na živo.“
„Děkuji za podporu. V minulosti jsem navštívil Českou republiku i Slovensko a moc se mi líbili, takže by bylo úžasné se tam vrátit a hrát, stejně jako v Polsku. Promotéři, kontaktujte nás! Haha. Brzy se uvidíme!“
Autor: Alan Rohan