Dánsko hlásí pure hard rock.
Né vždy, jen občas se vyplatí prostě počkat a uzrát. Takhle tomu je u skupiny Cold Drop. Parta vyzrálých muzikantů která se dala dohromady před nedávnem a vypustili do světa svou stejnojmenou prvotinu Cold Drop. Hard rock v kolejích 80 let je zde, a je po čertech dobrý.
„Ahoj Cold Drop. Pojďme na to. Představte se nám.“
Cold Drop:
„Allan G. Pedersen – Lead Singer
Rick Hanson – Guitar
Thomas Hansen – Guitar
Henrik Rohde – Drums
John AB – Bass“
„Vy než jste se dali dohromady. Kdo kde v čem hrál? Co jste hráli? A byly to kapely s vlastní tvorbou?“
Allan G. Pedersen: „Svou kariéru začal hraním ve středoškolské rockové kapele s názvem „Ikk’ Noget“ (v překladu „Nic“) pro místní. V roce 1988 se přestěhoval do Kodaně a tam se připojil k soul bandu „Karisma“, který se později přejmenoval na „Daddy’s Best“. S touto kapelou koncertoval po celém Dánsku, dokud se v roce 1995 nepřestěhoval do Belgie. Do Dánska se vrátil v roce 1999 a krátce na to se spojil s kytaristou Rene Mikkelse, který hraje klasické rockové coververze v kapele „Humbuck“. V roce 2003 se René Mikkelsen rozhodl oživit klasickou rockovou kapelu „KrackerjacK“, která vznikla v roce 1997, ale měla několik let pauzu, s Allanem zpěvem. Skupina natočila dvě alba: „Good Thing Goin“ (2005) a „Rock On (2007)“ a koncertovala po Dánsku, kde hrála většinou menší koncerty. Vystoupili také na Jelling Musikfestival v roce 2006 a jako support pro Uriah Heep v Posten, Odense v roce 2009. Allan kapelu opustil krátce po koncertu v Odense a v následujících letech hrál hlavně v cover kapelách jako Lizzy Stuff (coverband Thin Lizzy), Hungry Mens Blues Band (The Hoaxplek coverband) a Deep Purbuk III. V roce 2013 spojil síly s ex. Basák Allan Delong z Pretty Maids na svém albu „Smell The Roses“ (vydáno v roce 2015). V březnu 2017 zahrál píseň „Headless Chicken“ od dánské kapely „Electric Guitars“ společně s kapelou v Kulisselageret, Horsens. V roce 2019 začal hrát jako sólový umělec v hospodách a na soukromých večírcích. Ve stejném roce se připojil ke skupině „Cold Drop“ jako hlavní zpěvák.“
Rick Hanson: „Byl členem a kytaristou v kapele Pretty Maids – dvakrát. Nejprve při nahrávání alba ‚Red, Hot and Heavy‘ a poté na turné. Později se podílel na předprodukční fázi nahrávek jejich alba ‚Future World‘. Rick začal svou hudební kariéru v kapele Cozie, kterou založil spolu s několika přáteli z dětství, Cozie hrál na úplně prvním festivalu Skanderborg v Dánsku. Po Cozie se rozjela kapela Pentagon. Právě zde si Pretty Maids všimly Ricka Hansona. V roce 1990 si Rick sbalil kufr a kytaru a spolu s několika přáteli ze světa hudby odjel do Spojených států. Po příjezdu do USA se usadil v Richmondu ve Virginii a vznikla zde rocková kapela Shotz. Shotz vydali své první album v roce 1994 a poměrně intenzivně koncertovali po americkém západním pobřeží, kde se otevřeli kapelám jako Kix, Jackyl, Pat Travers a mnoha dalším velkým americkým jménům. Po 5 letech ve Virginii se Rick přestěhoval na Floridu, kde následně založil novou kapelu s názvem Noble Jones. Noble Jones si zahrál například s Peter Frampton a Days of the New v House of Blues. V USA vydali své první album v roce 2000 a druhé album v roce 2004. Rick strávil v USA 19 let! V roce 2008 se Rick přestěhoval zpět do Dánska.“
Thomas Hansen: „Na kytaru začal hrát v 9 letech, když mu rodiče dali elektrickou kytaru. Následující roky hrál ve školních kapelách a s přáteli, hlavně klasický rock jako Hendrix a Led Zeppelin. Hlavní inspirace tehdy pocházela ze sbírek desek jeho otce a otců jeho přátel. Hrál v několika cover kapelách. V roce 2009 se spojil s bývalým baskytaristou Pretty Maids Allanem Delongem a začali hrát hard rockovou cover verzi 80. let, jako Whitesnake, Scorpions, Judas Priest, v kapele Addiction. Kolem roku 2012 založil Allan Delong kapelu Delong, hrající hudbu složenou samotným Allanem Delongem. Kapela trávila čas hlavně ve studiu prací na první desce. V tomto období se Thomas seznámil s Allanem Grønbækem pro tvorbu hlavních vokálů. Delong se rozpadl v roce 2014 krátce po vydání prvního alba. V roce 2018 se Thomas připojil k Cold Drop poté, co hráli mix coverů a i vlastní tvorbu. “
Henrik Rohde: „Svoji kariéru zahájil v roce 1982 ve věku 16 let. Jeho první kapela, Blazon, byla pětičlenná cover banda, ale po jediném koncertu se z nich stalo trio jako Spiked Mace hrající vlastní materiál. Basák ve Spiked Mace Pete West a kytarista Alf Batz se později objevili v Battlezone Paula DiAnna. Spiked Mace nahráli 3 dema a vydali se na turné po Dánsku až do roku 1984, kdy se Henrik připojil k jiné místní kapele, L.A. těsně poté, co natočili své první album. L.A. párkrát podpořili místní a dánské legendy Pretty Maids. Na 2. albu byly nahrány 3 dema, které se neuskutečnily až do roku 2003, i když byly podepsány nahrávací smlouvy. L.A. se oficiálně rozpadla v roce 1986. Zajímavost: Henrikův debut na pódiu se odehrál jako záskok za bubeníka L.A v roce 1983, než se k nim sám přidal. V roce 1987 se Henrik přestěhoval do Londýna, kde hrál a zkoušel pro různé kapely. Nepodařilo se mu zařídit velké koncerty a musel se asi po 6 měsících přestěhovat zpět do Dánska. To vedlo k oživení jeho středoškolské kapely Acacia Avenue, která se krátce poté změnila v Blah Blaha. V Dánsku se o ně zajímalo velké nahrávací studio, ale rozpadli se, než se něco zhmotnilo. Z osobních důvodů pak na řadu let dánskou hudební scénu opustil. Nový a velmi pomalý začátek následoval asi o 12 let později. Tvrdě cvičil a 6 let hrál v místním tanečním/big bandu. Nakonec si prorazil cestu zpět do světa rocku a zkoušel to s různými kapelami bez velkého štěstí. To bylo do doby, než mu zavolal John z tehdy ještě nejmenované kapely Cold Drop, aby pomohl založit kapelu.“
John AB: „Svou první kytaru dostal, když mu bylo 10. Brzy se inspiroval dánskou kapelou Gasolin, The Sweet, Slade a Suzi Q. V roce 1976 založil kapelu The Hunters, kde hrál na kytaru. Hráli převzaté skladby, ale rychle přešli na hraní vlastní tvorby. V roce 1981 založil kapelu Witness, ve stejném stylu jako Judas Priest, Iron Maiden a Whitesnake. Od roku 2011 se opět setkává se starou kapelou The Hunters. Scházejí se 1 až 2krát ročně, aby natočili nové album. Tehdy se chopí basy.“
„Jak jste se dali dohromady? Kdo jako první přišel s nápadem dát dohromady Cold Drop?“
Cold Drop: „V roce 2017 John narazil na Ricka (Kim Hansen bývalý kytarista v Pretty Maids). Znali se ještě předtím, než Rick odjel do USA. Mluvili o založení kapely, aby mohli zase trochu hrát. A chtěli tomu říkat Cold Drop. John a Rick během prvních pár let zkoušeli několik různých sestav, než konečně našli svůj zvuk se členy Cold Drop, které známe dnes.“
„Jaké skupiny vás formovali? A do jakých stylů jste sahli při tvoření skladeb?“
Cold Drop: „Whitesnake, Scorpions, Judas Priest, Mötley Crüe, Thin Lizzy, Kiss, Iron Maiden, Randy Rhoads, Warren DeMartini, George Lynch atd. Používáme odkaz stylu 80. let, protože jsme na něm vyrostli. 80 léta přenášíme do naší tvorby, což je slyšet na našem albu z roku 2023.“
„V letošním roce 2023, vypouštíte do světa LP/CD Cold Drop. Klasická otázka. Kde jste nahrávali? Kde dělali master atd? A na skladbách jste pracovali společně?“
Cold Drop: „Album jsme nahráli v naší zkušebně, kde si John AB postavil studio. Protože to bylo v době Covid 19. Nahráli jsme všechny nástroje a poslali Allanovi. On si doma udělal vokály, John AB udělal mix a master. Vše pak vzniklo (album) ve studiu, Ante Madsen.“
„Trochu odlehčíme. Zažili jste vtipné chvíle pro zasmání při natáčení alba?“
Cold Drop: „Bylo to hodně koncentrované, protože jsme ve studiu byli vždy jen dvá, nebyla to zrovna nejzábavnější věc, která se v tom období stala.“
„A co vtipné zážitky při hraní (koncertování) nebo při cestování na koncert?“
Cold Drop: „Měli jsme být podporou pro místní kapelu v malém městě v Dánsku, bylo tam hodně malé podium, docela málo lidí. Když jsme zvučili, tak skupina která byla hlavní zanáma přišla se slovy, koukáme že hrajete lépe než mi, uděláme to obráceně, my budeme předskokani a vy hlavní. Když jsme tedy jako hlavní kapela vystoupili, tak klub byl plný a dokonce dost lidí s námi zpívali naše skladby. To bylo příjemné i docela dost vtipné.“
„Vy jste sklidili docela slušnou odezvu (úspěch) s tímto albem. Pochvalte se.“
Cold Drop: „Velké DÍKY, máme z toho velkou radost, lidé mají mnoho pozitivních komentářů. Hrají nás ve více než 400 rádiích po celém světě a jsme v mnoha časopisech, kde dostáváme opravdu dobré recenze.“
„Dokonce jako skupina na album Cold Drop jste byli vybráni na hraní (koncertování) s velkými kapelami. S kým a kde jste si zahráli?“
Cold Drop: „Hráli jsme support pro Thin Lizzy, Briana Downinga a náš booker nyní pracuje na dalších podpůrných pozicích, aby nás vidělo a slyšelo mnohem více lidí, abychom se jednoho dne mohli stát hlavní hvězdou.“
„Není v současné době moc nových kapel, které by hráli, nebo chtěli hrát hard rock 80let. Otevřela vám tato deska cestu do zahraničí? Podepsali jste smlouvy na vystupování po Evropě? A kde například?“
Cold Drop: „Je trochu problém, že tento styl hrajeme, protože tento styl nehraje mnoho lidí, hraje se hodně thrash metal a více styl hard metalu, ale cítíme, že lidé mají tendenci se chtít vrátit k trochu individuálnějšímu stylu, kde můžete zpívat a je tam něco rozpoznatelného, co jste slyšeli v 80. letech. Máme 3 bookery, kteří pracují pro Cold Drop, jeden, který žije ve Švédsku jménem Veith, pochází z Noorland Booking, který se stará o Skandinávii Tonni Nielsen z TK Booking se stará o Dánsko, Klaus Stracke z Berlína se stará o zbytek světa.“
„Za svou docela krátkou dobu existence, co je pro vás zatím největší úspěch? A na co se dál připravujete?“
Cold Drop: „Stačilo nahrát naše debutové album a najít nahrávací společnost, Lions Pride Music, kde jsme album vydali, a také mít spoustu lidí, kteří v nás věří a od kterých se nám dostává velké pomoci. Velmi se těšíme, až vyjedeme a budeme hrát docela dost, zvláště v zahraničí, myslíme si, že rok 2024 bude pravděpodobně dobrý rok, protože to bylo trochu těžké v době, kdy nás zasáhl Covid 19, takže jsme zarezervovali spoustu hraní, bohužel nejprve kluby a festivaly musí vyexpedovat co byli smlouvy z dob Covidu, a teď už je skoro konec, abychom mohli hrát. Tak máme trochu více času, začali jsme nahrávat skladby na nové album, na které se moc těšíme.“
„Co Dánsko a hard rock? Je v současný době pokles, nebo lehčí vzestup intenzity poslechovosti tohoto žánru?“
Cold Drop: „Tady v Dánsku to může být trochu obtížné se stylem, který hrajeme, buď hrajeme příliš tvrdou hudbu, nebo hrajeme příliš měkce, jak to v tuto chvíli vidíme. Pak je tu trh pro Cold Drop v zahraničí, jako je Švédsko – Norsko – Německo – USA – Španělsko – Československo a Itálie, myslíme si, že tam musíme prorazit, a samozřejmě stále zkoušíme naši domovskou zemi Dánsko, aby nám lidé otevřeli duši.“
„Položím otázku trochu na tělo, pro každého ze skupiny. Znáte nějaké skupiny z Čech, Slovenska? A tyto dvě krajiny?“
Cold Drop: „Ne, opravdu ne.
Myslíme si, že Klaus Stracke, náš booker z Berlína, má velkou síť a v Česku jich asi zná docela dost, tak by mě zajímalo, jestli by nezkusil zkombinovat nějaké koncerty, kde by Cold Drop mohli být supportem pro některé kapely, nebo by Cold Drop mohli být headlinerem ;-)“
„Doufám že se v letošním roce probojujete dál, a v příštím roce budete někde poblíž na festivalech v České, nebo Slovenské republice. Díky za rozhovor.“
Cold Drop: „Jsme velmi vděční, že jsme byli součástí tohoto rozhovoru a velmi se těšíme, až navštívíme Českou republiku, odehrajeme nějaké koncerty a možná se potkáme s tebou Alane, bude to skvělá zábava.“
Autor: Alan Rohan