
Zdravím a děkujeme, že jste si na nás i letos udělali čas. South of Heaven Open Air si za poslední roky vybudoval silné jméno mezi fanoušky tvrdé hudby a letošní line-up znovu ukazuje, že festival umí spojit zajímavá zahraniční jména s domácí scénou i jedinečnou atmosférou. Pojďme se společně podívat trochu víc do zákulisí letošního ročníku. Festival se uskuteční tradičně ve Zbytinách a to 3. až 4. července 2026.
„Zdravím, začneme asi jednoduše — jak se momentálně cítíte pár týdnů před festivalem? Převládá ještě stres, nebo už spíš natěšení?“
Ota – „Ahoj. Pořád je hodně práce, takže spíš stres že nestíhám nic jak bych chtěl.“
Alan – „Čau. Stresové nadšení. Ale v pohodě, zatím jsme to vždy dali, řekl bych na výbornou.“
„Když se podíváte na letošní line-up, je tam kapela, ze které máte osobně největší radost?“
Ota – „Mám radost že se to podařilo připravit zajímavě, celý lineup je fajn. Těším se na zahraniční i domácí bandy, snad vše vyjde na pohodu.“
Alan – „Na vše se těším a těšíme. U mě hlavně na kamarády a kamarádky z kapel který přijedou. To znamená že na všechny. XaXaXa“

„South of Heaven si drží vlastní atmosféru a fanoušci to často zmiňují. Vnímáte to stejně i vy jako pořadatelé?“
Ota – „Určitě těší zájem těch skalních, to jsou naši srdcaři a náš motor.“
Alan – „100%. Hlavně když mi lidé co chodí pravidelně píší, a ne jen ohledně festu, ale jen že si chtěj popovídat a zda bychom nepřidali to a to. Nemyslím tím kapely ale třeba kolotoč. XaXaXa“
„Jak moc dnes při výběru kapel dáte na doporučení fanoušků a jak moc na vlastní intuici?“
Ota – „Doporučení je většinou nerealizovatelné, takže jedeme jak to přichází. Letos nás oslovila např. hodně zajímavá kapela z Jordánska, uvidíme jak to bude za rok.“
Alan – „Jo lidi doporučují i kapely které jsou finančně dostupné, jenže se tématicky nehodí. I když ve svém žánru nejsou špatný.“
„Je některá letošní kapela podle vás takový „černý kůň“ festivalu, který může návštěvníky opravdu překvapit?“
Ota – „Určitě většina kapel, pecka bude Reverber, ty thrash kapely měly každý rok neskutečný drive, těžko vypichovat kapely, každá je jiná, věřím že budou všechny supr, škoda je nevidět. Jelikož v Česku jen tak nehrají, spousta u nás i poprvé.“
Alan – „No X kapel hlavně ze zahraničí jsme neslyšeli živě, takže ono to je sázka do loterie, z alba a videoklipy zní super, ale. Necháme se překvapit.“

„Překvapilo vás letos něco během příprav — ať už pozitivně, nebo naopak trochu nepříjemně?“
Ota – „Ani ne, jedeme postupnými kroky.“
Alan – „Ani ne. Máme vše rozfázováno, a hlavně to neděláme ve dvou lidech, takže na pohodu. Až na to občasné stálé vysvětlování kapelám, nuž to k tomu patří.“
„Máte pocit, že si dnes kapely South of Heaven doporučují mezi sebou i díky atmosféře, kterou festival má?“
Ota – „Jasan každou chvilku se ozve kapela, že dostala tip na SoH. Tím myslím zahraniční, domácí asi o nás už ví skoro všechny.“
Alan – „Říkají si to mezi sebou to je jedna věc. Druhá a to se mi stalo také několikrát, psali kapely že na profilu FB jejich známých našli odkaz s fotkama, videem, a chválou od kapely která hrála, takže porůznu. Prostě toto potěší.“
„Když festival na chvíli vypnete a podíváte se na něj očima fanouška — na co byste letos sami šli hned do první řady?“
Ota – „Ufff všechny ale určitě Solar System :-D“
Alan – „Tak jako spolupořadatel bych měl napsat že všechny kapely, a teď je i vyjmenovat. Ale dobře dostal si mě – Rosa Nocturna, tam si asi s nimi zazpívám jednu písničku, dále Rasmane – Klaun, a 100% XAge. Plus všichni ostatní.“

„Co vás i po těch letech pořád motivuje festival dělat, i když kolem toho musí být obrovské množství práce a stresu?“
Ota – „Je to rozjetý vlak kámo, baví nás to, baví to kapely, baví to lidi, Až to jednou zabalíme, nejspíš tady nebude nic. To je určitý závazek, pro kámoše, pro kapely, se kterými se rádi vidíme. Nebereme to jako další festival, je to South of Heaven a to je jiný level.“
Alan – „Nebudu k tomu více psát, I když bych mohl, ale Ota to vesměs řekl celé. Prostě nás to baví protože South of Heaven.“
„A na závěr — co byste chtěli letos vzkázat fanouškům, kteří do Zbytin přijedou třeba úplně poprvé?“
Ota – „Kdo má rád festivalovou atmosféru, fajn lidi, měl by to aspoň jednou zažít, protože pak bude chtít I po druhé 😀 Máme jiné kapely než vidíš na tradičních festech u nás, máme cool atmošku.“
Alan – „Agresi nechte doma. Teple se oblékněte, protože ač je léto tak večer a v noci dokáže být příjemných 5 stupňů. Díky za rozhovor a mějte se všichni jak nejlépe jde.“
Ještě jednou děkujeme za rozhovor, přejeme co nejklidnější finální přípravy a hlavně vydařený festivalový víkend plný skvělé muziky, lidí a atmosféry.
Autor: Mates Brush Schtetina
https://southofheavenopenair.com
https://www.facebook.com/southofheavenopenair
