Ač se může zdát dle názvu kapely že jde o rap nebo hip hop, tak to může být zavádějící. SekcjaRapu je skupina směsicí různých hudebních žánrů s rapem, z Polska. Zde máme zastoupen rock, ska, punk, něco málo z blues – jazzu a mnoho opravdu mnoho dalších žánrů, s rap zpěvem. Což není až tak neobvyklé, příkladně máme spoustu hudebních seskupení které hrají HardCore s rap zpěvem, nebo alespoň mají ve svém repertoáru nějakou tu skladbu narapovanou.
„Ahoj Sekcja. Odkud jste, z jaké provincie? A kdy jste vznikli?“
„Ahoj, jmenuji se Andrzej Dziamba, i když hudebně používám zkratku/přezdívku AnD (frontman, rapper, textař, trombonista). Všechny lidi v kapele znám odmala, protože pocházíme ze stejného města – Przemków (Dolní Slezsko). V květnu 2014 vyšlo naše první album „1“ u nezávislého vydavatelství RymoBittoFabryka (RBtoF) a od té doby vystupujeme a působíme pod názvem Sekcja Rapu.“
„Vezmeme hned na začátku vaší tvorbu. Co vy vše do své tvorby – styly – zapojujete? A proč jste se rozhodli pro formu tohoto hraní?“
„Naše hudba je výsledkem sedmi lidí, s různými charaktery, osobnostmi a preferencemi, nejen hudebně, ale i ideologicky atd. Proto v našich písních můžete slyšet širokou škálu žánrů, od reggae až po těžší metalové zvuky. Jsem zodpovědný za textovou vrstvu, takže koherentním prvkem musel být rap, nejen v polštině, ale i v lemkovštině. Sestry Boczniewiczové přinesly do naší kapely dva houslové hlasy, pěvecké party a hudební vzdělání. A to ve spojení s naší kreativitou nepochybně přispívá k zajímavějším, ale i ucelenějším kompozicím. Takových kapel, které se nepodporují elektronikou, je na polské hudební scéně velmi málo. A vždycky jsem chtěl rapovat s hudebními nástroji, protože jsem s nimi byl odmala spjat.“
„Na jakých akcí nejvíce vystupujete? Ono, jak pojíte dosti žánrů do vaší tvorby, můžete hrát nejen na rap hip hop akcích. Ale klidně na rockových, metalových ale i hardcore punkových akcí. Vždy je možnost vybrat nějaké skladby které se konkrétně hodí do daného žánru festivalu.“
„Posledních 9 let hrajeme na různých akcích. Od hip-hopu po metal i kulturní hudbu související s lemkovskou menšinou. Objevovali jsme se na festivalech rockových kapel atd. Dnes jsme schopni přizpůsobit repertoár prakticky všem typům akcí. A hlavně, od té doby, co máme vlastního zvukaře, se o zvuk nestaráme, on nám vždy udělá zvuk takový abychom se hodili k danému žánru.“
„Momentálně máte tři alba, ale zatím jen dvě na nosičích, i když třetí je připraveno k vydání.“
„V současné době dokončujeme práce na třetím albu. Musíme jít do studia, nahrát ještě pár písniček a pak to celé vydáme ve fyzické verzi. Skladby, které jsme již nahráli pro album „3“, jsou k dispozici na YouTube spolu s LyricVideo a také na všech streamovacích službách od Spotify po Bandcamp. Už dávno jsme se rozhodli, že se nevyplácí nechávat písničky na disku a čekat, až bude připraven veškerý materiál na album. Lepším řešením je uvolnění jednotných skladeb, tzv nezadaní. Díky tomu se posluchačům častěji připomínáme.“
„Co, nebo kdo je [RYMOBITTOFABRYKA]?“
„RBtoF je nezávislá propagační značka, kterou vlastníme já a můj starší bratr Ya’aN. Vznikla aby se na jednom místě sešli různí umělci, kteří mají podobné názory na vydávání alternativní hudby, bezplatných MP3 v té nejlepší kvalitě a také na prodej CD založených na filozofii „dobrovolného dárcovství umělci“. Věříme, že hudebník by si měl koncertováním vydělávat a jeho nahrané písně by měly být pro každého zdarma.“
„Jak se hraje kapelám v Polsku které nejsou přímočaré? Ortodoxní? V poslední době v Česku, ale i na Slovensku lidi přišli na chuť skupinám které hrají více žánrů ve své tvorbě. Koncerty už nejsou poloprázdné, ale dobře se plní. Jak u vás?“
„Díky naší vytrvalosti a důslednosti nás zná stále více lidí. Vzhledem k alternativní hudbě, která neoslovuje široké masy, jsme letos odehráli dokonce tři koncerty v jednom měsíci. Jednou větou – zlepšuje se to! Nutno však podotknout, že vše děláme na vlastní náklady: lisování desek, merch, videoklipy atd. Není za námi žádný komerční label.“
„Z vašeho hlediska, z vašeho pohledu. Co byli největší úspěchy skupiny SekcjaRapu?“
„Vítězství na Mayday Rock Festival Głogów 2018 nám bezpochyby dalo největší impuls! V porotě mj. hudebníci z kapely Organek. Bylo to pro nás velké vyznamenání, ale také významná finanční injekce do další činnosti a rozvoje. Další obrovský úspěch je pro nás spojen s písní „To Nie Koniec“, která se objevila v rádiích a dokonce obsadila první místo na PlusList Rádia Plus.“
„Když už píšeme pro čtenáře v Česku a na Slovensku. Znáte nějaké České, nebo Slovenské skupiny?“
„A sakra! Musím se přiznat, že českou ani slovenskou hudební scénu nesleduji. Uznávám tvorbu Rytmuse, stejně jako kapely Teraborsuk, pro kterou jsme nedávno hráli na Lemko Watra v Michałówě :). Možná, že když budeme mít možnost u vás odehrát pár koncertů, budeme moci lépe poznat českou a slovenskou scénu.“
„Na co by jste pozvali naše čtenáře do Polska? A na jakou, nebo jaké akce kde bude hrát SekcjaRapu?“
„Momentálně začíná klubová sezóna, takže zatím pořádně nevíme, kam nás to zavede. Pár návrhů je, ale ještě nejsou 100% hotové… V nejbližší době se zaměříme na dodělání materiálu pro album „3“. Začali jsme natáčet i videoklipy. My se nevnucujeme. Děláme to po svém a počítáme s pozváním od pořadatelů.“
„Díky za rozhovor, a doufám že třetí album už nebude jen internetově, ale vyjde na nosiči.“
„Děkujeme, že nám pomáháte propagovat naši hudbu! Mějte se.“
Autor: Alan Rohan