Bývalý zpěvák Electric Light Orchestra Part II a the Orchestra v letech 1993 až 1999, kdy kapelu opouští. Phil Bates & Band představují hity ELO ze všech dob jejich existence. V roce 2011 Phil založil vlastní kapelu, která spojuje virtuozitu klasického ansámblu s drivem vynikající živé kapely a přidává svůj vlastní bezchybný instrumentální a vokální výkon, aby vdechl hudbě ELO nový, svěží zvuk.
„Ahoj Philipe.“
„Ahoj, rád si popovídám.“
„Před skupinou ELO jsi měl jiné skupiny a projekty. Jaké to byli?“
„Největší projekt předtím než jsem přišel do ELO byla kapela Trickster, která vydala dvě alba, hodně singlů a koncertovala s ELO, Smokie, Boston, John Miles a dalšími. Má první opravdová kapela byla Quill na začátku 70. let, která stále funguje, a nyní je jejím členem bubeník ELO Bev Bevan. Podílel jsem se v tolika kapelách a na mnohých projektech, že je těžké je všechny vyjmenovat. Nedávno jsem napočítal, že jsem se od svého začátku v polovině 60. let podílel na více než 30 kapelách a projektech.“
„Ke skupině ELO si se dostal jako stálí člen v roce 1993. Kdo tě oslovil abys s nimi hrál?“
„Setkal jsem se s Kelly Groucott na mém sólovém koncertu a mluvili jsme o starých časech. O několik měsíců později měli Bev, Kelly, Mik, Lou Clark a Eric Troyer další pokus o opětovné spuštění ELO Part2 a požádali mě, abych se připojil.“
„Rok 1993 ale nebyl tvůj prvopočátek v kapele ELO. Ty jsi už s ELO pracoval mnohem déle.“
„Mám spojení s ELO, které sahá až do poloviny 70. let, kdy jsme podepsali smlouvu s jejich nahrávací společností. Poté jsme podpořili většinu turné Spaceship Tour v roce 1978. Ale moje spojení s Jeffem Lynnem sahá ještě dále do konce 60 let, kdy moje kapela nahrála 3 jeho písně Idle Race. Mé úplně první natáčení. Také jsem při mnoha příležitostech hrál a spolupracoval s různými členy ELO.“
„V letech 1993 až 1999, které hity a alba jste s ELO part II vydali?“
„Part 2 vydala alba „Moment of Truth“ a „live“ album „One Night“, které jsem spoluprodukoval. Singly byly ‚Power of a million lights‘ plus ‚Breaking Down the wall‘. Tyto singly měly úspěch v různých zemích, ale nebyly mezinárodními hity.“
„S tvorbou ELO a vlastními skladby objíždíš skoro celý svět. Kde jste ještě nehráli?“
„Nehráli jsem v Číně, Japonsku nebo Indii. Několikrát jsme se přiblížil, ale nikdy se to neuskutečnilo. Možná už je teď pozdě, možná ne. Mám pocit, jako bych hrál skoro všude jinde.“
„V České republice a na Slovensku v letošním roce nehrajete poprvé. Kdy jste hráli poprvé v Česku? A na Slovensku?“
„Hráli jsem několikrát v Praze s Orchestra v roce 2000, plus pár menších měst, na která si nevzpomínám. Moje současná kapela hrála v Bratislavě a na festivalu ve Snině v roce 2021. Vždy skvělé koncerty. Je pravděpodobné, že jsme hráli v Československu v 90. letech s ELO Part 2, ale odehráli jsme tolik koncertů, že si to těžko pamatuji. Soráč.“
„Amfiteatr Loket, jak jste na vystoupení připraveni?“
„Uděláme to, co vždycky, zahrajeme co nejvíce top hitů od ELO.“
„Přeci je koncertujete poměrně dost často. Máš čas na soukromí život? Pokud ano, co děláš ve volném čase?“
„Je těžké cokoliv dělat mimo hudbu, mám malou sólovou akustickou skupinu v UK. Kromě toho rád čtu a mam rád procházky.“
„Otázka mimo hudbu. Krajová jídla. Každý kraj, každá země má své speciality co se jedná pokrmů. Máte možnost ochutnat místní (krajové ) speciality?“
„Rádi ochutnáme krajové jídla, většinou ochutnáme místní piva nebo víno, když navštívíme nová místa 😂😂“
„V Lokti se uvidíme, snad vám připraví krajové jídlo. Nebo alespoň švestkové knedlíky, to je typicky české jídlo. Díky za rozhovor a uvidíme se na místě.“
„Těším se na vás při vystoupení v Lokti. Bylo by skvělé ochutnat vaše švestkové knedlíky. Děkujeme a uvidíme se tam.“
Autor: Alan Rohan