Poznaň pouliční umělci?
Niesamowita Sprawa vznikla před několika lety jako spontánní pouliční duo hrající původní písně Iskry na trzích a promenádách v Poznani. Zamýšlená jednorázová hříčka byla náhodnými kolemjdoucími velmi dobře přijata a rychle se objevily nabídky na vystoupení v hospodách a dokonce i na místním festivalu, což kapelu motivovalo k pokračování a rozvoji činnosti. Postupně se složení skupiny rozšiřovalo a měnilo, až nakonec dostalo podobu kvintetu založeného na zvuku kontrabasu, akustické kytary, mandolíny, houslí a bicí soupravy. Aranže písní se staly bohatšími a dynamičtějšími, ale základním konceptem je stále akustická jednoduchost pouliční hudby.
„Ahoj do Poznaně. Kdy přesně skupina vznikla?“
„Těžko říct, protože jsem to nejdřív jako kapelu nemyslel. Potkal jsem se s jedním kamarádem, pak dvěma a hráli jsme jen pro zábavu na ulici. Postupem času se kapela tak nějak dala dohromady a ustálila, tím vlastně vznikla fungující a koncertující kapela, trvalo to několik let. Teď jsem si to ověřil – první nepouliční vystoupení pod názvem Niesamowita Sprawa byl pravděpodobně večírek na oslavu otevření butiku „Awangarda“ v červnu 2013. Před mnoha lety…“
„Vy jste začínali jako duo na ulici s vlastní tvorbou. No a protože jste byli žádaní na spoustu hraní, začali jste se rozrůstat. Jak tomu tedy na počátku bylo?“
„Na začátku jsme neměli v úmyslu vytvořit skupinu. Sešli jsme se na půdě u Małpy, a protože bylo pěkné počasí, rozhodli jsme se, že si půjdeme zahrát na ulici. Ukázalo se, že je to dobrá zábava. První návrhy hrát v hospodách nás překvapily, tak ale proč ne? Nic nás netlačilo, takže se vše vyvíjelo pomalu, organicky a příjemně, pokaždé nás překvapilo stále vřelejším přijetím s větším měřítkem posluchačů. A najednou se ukázalo, že máme za sebou přes sto koncertů i početnou partu kamarádů, která zpívá s námi.“
„K ustálení skupiny došlo v kterém roce? A kdo kapelu tvoří?“
„Data si vůbec nepamatuji, obecně se dá historie skupiny rozdělit na tři etapy – pouliční scéna, na které jsem hrál, Marcin „Małpa“ Małecki na bicí, a pak také Bodzio Tuliński na mandolínu a Maciej „Zocha“ Wysocki na basu. Když jsme začali pravidelněji koncertovat, napadlo mě, že bychom mohli využít více kopáku, tak se k nám přidal Marcin „Bzyk“ Bąkowski na bicí a toto byla druhá etapa, ve které se formovaly hlavní charakteristické rysy zvuku kapely. V roce 2019 se Zocha a Małpa rozhodli věnovat jiným záležitostem, ke kapele se přidali Sebastian Zimowski na kontrabas a Marcin „Synek“ Płoński na housle – v této sestavě hraje kapela dodnes. Máme nápady na další skladby kde bude zapotřebí více nástrojů, takže se můžeme rozrůst až na orchestr.“
„Muzikanti/hráči v Niesamowita Sprawa hráli, nebo hrají i v jiných skupinách? V jakých?“
„Hráli a hrají, je zajímavé, že tyto kapely jsou stylově úplně jiné. Já, Małpa a Bodzio pocházíme z prostředí punku – spoluzaložil jsem Reakcju z Poznaně, Małpa je znám především díky spolupráci s Padlinou Szarikou a Boguśem, mj. Puste Kieszenie, Babajaga Ojo nebo Dzentelmani. Tyto kapely nejsou široce známé, ale svého času nadělaly velký hluk v punkovém undergroundu v Poznani a okolí. Zocha se podílel na spoustě zajímavých projektů, z nichž nejznámější je legendární kapela Nagły Atak Spawacza, která v 90. letech položila základy polského hip hopu. Bzyku bubnoval v experimentálně-noise Psychodrama a aktuálně hraje s Defeats – v podobném stylu. Můj syn, nejmladší člen kapely, byl zván do mnoha uměleckých projektů, od divadla po black metal. Hraje i s the Incredible Matter to je spíše anomálie. Těžko řícti, jak se naše hudební spojení shodují s pouličním folkem.“
„Vaše tvorba je tak trochu neuchopitelná, slyším zde spoustu vlivů, vesměs všechny z pouliční tvorby. Co se ve vaší tvorbě odráží?“
„Myslím, že je to tím, že v hudbě neuznávám žánrové rozdělení. Hudbu dělím na zajímavou a méně zajímavou. Proto poslouchám všechno – od jazzu a folku až po rockové extrémy. Akustické nástroje samy o sobě dávají určitý směr naší hudbě, ale v žádném případě se nesnažím napodobovat nějaký konkrétní zvuk nebo umělce. To je důvod, proč má mnoho lidí problém přiřadit Niesamowitej Sprawy k jakémukoli pojmenovanému hudebnímu trendu. Mám z toho radost, zároveň je to trapné, když se někdo zeptá – co to tam vlastně hraješ?“
„Máte spoustu zajímavých nápadů. Jedním z nich je propojení diváků do vystoupení, kdy ke konci koncertu jste skoro podružní, a návštěvníci koncertu jsou ti vystupující.“
„Nebylo to plánované – připravované, jen přirozený výsledek našich prvních koncertů v hospodách. Tyto typy akcí nehrajeme jako soubor pěti nebo deseti písní. Obvykle trvají několik hodin až do pozdních nočních hodin a jsou velmi neformální. Trochu si zahrajeme, pak jdeme do baru na pivo a povídáme si s lidmi, pak se vrátíme na pódium… Po pár takových zásecích už jsme s publikem kamarádi a drinky uvolňují atmosféru natolik, že zmizí hranice mezi účinkujícími a posluchači. Často to tedy končí sborovým zpěvem a tancem na stolech. Miluji to.“
„Sklidili jste i spoustu úspěchů. Které všechny to byli?“
„Největší úspěch je, že po těch letech pořád chceme hrát a zpívat a lidi to chtějí poslouchat. V našem rodném městě nemáme problém naplnit středně velký klub do posledního místa a naše parta přátel se stále rozrůstá. Ve skutečnosti jsme v poslední době získali významné uznání, protože jsme byli vítězi prestižního festivalu studentských písní v Krakově. Jedná se o celostátní soutěžní přehlídku, která probíhá téměř 60 let a jejími vítězi se stali největší interpreti polských písní jako Marek Grechuta, Ewa Demarczyk, Jacek Kaczmarski, Stanisław Sojka a mnoho dalších. Mrazí mě při pomyšlení, že Niesamowita Sprawa byli přidáni do této řady skvělých interpretů.“
„Za sebou máte X skladeb hotových, které i hrajete živě. Na svém kontě zatím miniCD Fararaj. Kdy jste ho vydali? A jaké ohlasy jste na něj měli?“
„Máme připraveno několik desítek písní a stále máme co dohánět, takže je to vlastně hodně materiálu, když uvážíme, že jsme jich ve studiu nahráli jen pět. V dnešní době je běžné, že se nejdřív natočí album a pak se hledají členové kapely 😊 Niesamowita Sprawa je, jak je vidět, extrémně koncertní projekt. „Fararaj“ jsme nahráli před pár lety, protože jsme měli možnost pořizovat nahrávky v rámci cvičení pro studenty Fyzikální fakulty Univerzity v Poznani. Bylo to rychlé sezení, ne moc dobře promyšlené. Album se příjemně poslouchá, myslím, že plně neodráží energii, kterou kapela na koncertech má. Od té doby jsem se začal více zajímat o nahrávání produkce, abych to dělal vědoměji a dodal lepší produkt. Myslím, že už vím dost na to, abych zkusil nahrát plnohodnotné album.“
„V brzké době by mělo vyjít dlouhohrající album. Co můžeme očekávat?“
„Chtěl bych nahrát album s organickým, akustickým zvukem, zároveň energický, s punkovým nádechem, který charakterizuje živá vystoupení. Aranže budou určitě jiné, než jaké známe z koncertů, mám nápady na rozšíření instrumentace a promyšlenější stavbu skladeb. Jsem z tohoto projektu velmi nadšený. Vzhledem k frekvenci, s jakou Niesamowita Sprawa navštěvuje studio, to může být jediné album v naší kariéře, takže udělám vše pro to, aby bylo extrémně dobré.“
„Budou vypuštěny, nebo jsou vypuštěny už nějaké skladby, které na albu budou? A promo klip k novému CD?“
„Album bude obsahovat skladby známé z koncertů, máme materiál na pět takových alb, takže absolutní premiéry tam nečekejte. Jsme ve fázi pořádání session, samotné nahrávky by neměly zabrat příliš času. Myslím, že vydání bude připraveno začátkem příštího roku. Bylo by dobré natočit propagační videoklip, ale to je další velký sousto, teď se chci soustředit na nahrávání. Z pohledu našich posluchačů to celé trvá strašně dlouho, oznamujeme, že na albu pracujeme už… navždy 😊 ale musí pochopit, že nejsme profesionální muzikanti, neživíme se z toho a musíme skloubit tuto naši vášeň se zbytkem našeho osobního i profesního života, a to je hodně těžké.“
„Více asi prozrazovat nebudeme, čekám že k nové desce, k novému albu uděláme další rozhovor, tak necháme čtenáře v očekávání, ať toho neprozradíme moc.“
„Rád bych udělal další rozhovor, až bude album hotové. Budu se těšit.“
„Díky za rozhovor a těším se na druhý rozhovor k novému albu. Kde snad budou přidány i další balalajky.“
„Děkuji noc a zvu vás ke sledování našich profilů na sociálních sítích – třeba se to někomu bude líbit natolik, že nás pozve k vám. Rádi si přijdeme dát české pivo a společně si zazpívat.“
Odpovídal Michał Iskra – zpěv, kytara, autor skladeb.
Autor: Alan Rohan