„ROCK ON!, za tým ROCKPLANET děkuji za uskutečnění rozhovoru! Inu, chci Vám představit Mosteckou bandu Carpatia Castle. Carpatio, mohla by jsi se prosím představit a vtáhnout stálé, jako i nové posluchače do děje? Kdo jste, co hrajete etc.. Taková ta klasická otázka o počasí…“
Veronika (zpěv):
„Ahoj, zdravíme tebe i tvé čtenáře. Jsme Mostecká gothic rocková kapela Carpatia Castle, hrající melodický rock se ženským zpěvem, netradičním violoncellem a českými texty o příbězích dávno minulých, či smyšlených. Naší liveshow doprovází vždy dvě tajemné ženy- „svícnice“, které svou choregrafií doplňují naše skladby. Takže je nás na pódium někdy jak psů :-)“
„Děkuji! Musím dodat, že živá vystoupení jsou pravým theatrem a notabene s úderem tmy. Inu, doporučuji dohledat. Milane, mám otázku zprvu na tebe, zvolna odbruslíme od Carpatie. Ty jsi se s albem ČERNÉ STOLETÍ stal nováčkem a taky spoluskladatelem kapely. Nedávno jsem si díky ROCKPLANET dohledal Ondrovu bandu a díky listopadovému koncertu v Bečově, i tu Pepovu. Ty jsi pro mě otazník, na YouTube máš, mimo jiné, i úžasně zahrané War Eternal od Arch Enemy, ale jinak nic. Hrál jsi někde a z čeho čerpáš inspiraci? A jak jsi se vlastně ke Carpatii dostal.“
Milan (kytara):
„Do kapely jsem přiskotačil někdy v prvním čtvrtletí roku 2014 a budeš se divit, moje tehdejší kapela se jmenovala Karpatia, hrající speed metal. Myslím, že nějaké archaické hudební kolorované útržky by Youtube odhalit mohla 🙂 Je to pozoruhodné, protože moje Karpatia a mostecká Carpatia Castle vznikly 1.4., jen každá v jiném roce. Tehdy byl internet v plenkách a když jsem zakládal svoji Karpatii, tak jsem o Carpatii Castle nevěděl. To platí samozřejmě recipročně i o CC 🙂 V roce 2014 jsem však byl osloven CC, protože odešel klávesista s kytaristou a jelikož tehdy byla moje kapela v klinické smrti, rád jsem pozvání přijal. Když se podíváš na tu souhru náhod, tak se to prostě nemohlo stát jinak. Ke gothic rocku jsem měl a stále mám hodně blízko, protože jsem byl tehdy velkým fanouškem XIII.Století. Hudební inspiraci čerpám většinou ze své aktuální nálady a textovou inspiraci z historie, fikce, literatury, ale i ze současnosti. Důležité je vždy vědět, co chceme lidem našimi příběhy sdělit.“
„Na prvním albu LAUDANUM, jste měli klávesáka a s albem Černé století, už připsán nebyl. A dnes máte nové album, ALCHYMISTŮV GRÁL a defacto jeho místo vyplnilo cello. Já miluji rozmanitost, jako když Chez Kane přibrala saxofon.. Bylo déle v plánu najít za klávesáka náhradu, nebo se v myšlenkách experimentovalo s chutí hry? Či to bylo spontánní? Jak se k vám vlastně Nicole dostala?“
Veronika (zpěv):
„Po odchodu klávesáka Milana jsme myšlenku najít si nového po debatě zaplašili. Smyčce, klavír, flétny, apod. jsme si do příchodu Nicole skládali a nahrávali sami. Nicole jsme poprvé uzřeli na koncertě v Sokolově, kde hrála se svojí tehdejší kapelou Sandonorico a tehdy nás napadlo, jakou vizuální a hudební přidanou hodnotu by u nás mohla být. Tehdy jsme nad touto možností začali uvažovat. Za nějaký čas později jsme se opět setkali na společném koncertě a tam jsme se Nicole zeptali, zda-li by u nás nechtěla externě hostovat. Ukázalo se, že jsme trefili jackpot, protože mimo to, že je to úžasný člověk se ukázalo, že je i multiinstrumentalista. Hraje na violoncello, housle, klavír, několik fléten a ještě zpívá operním hlasem. Takovýho člověka v kapele prostě chceš 🙂 Z naší externí spolupráce se časem stala stálým členem naší sestavy na plný úvazek.“
„Jinak řečeno, nováčkem na Grálu je i Ondra Žádný s basou. Mohli by jste se fanouškům představit, s Nicole Weishauplovou. Co vás vedlo ke Carpatii, k hudbě?“
Ondra (basa):
„V roce 2020 byla díky koroně celkem krize na koncerty a akce. V té době jsem neměl kde hrát a tak jsem koukal po nějaké nové kapele, kde bych se mohl uplatnit. Byl jsem zvyklý hrát koncerty každý týden s bývalou kapelou Welicoruss. Tak jsem hledal a našel inzerát Carpatie, že hledají basáka. Dali jsme první hovor po skypu (jedna vsuvka, v té době jsem byl po úrazu obličeje, takže jsem vypadal jako nějaký hospodský rváč, takže první dojem musel být komický), domluvili jsme se na zkoušce a hned na ní jsem poznal, že Carpatie je parta fajn lidí a muzikantů a že s nimi chci hrát. Na prvním koncertě jsme si naživo potvrdili, že na pódiu panuje energie, improvizovaná spolupráce a zábava, takže nebylo co řešit. Jinak stručně o mně. Base se věnuji už 12 let, působil jsem v kapelách Welicoruss, Arthedain, Addra a Thanallian. V Thanallian jsem později přesedlal na kytaru, kde působím doteď. Nejvíc mě na pódiu baví dělat show, předávat lidem energii a celkově si užívat atmosféru živých koncertů, protože o tom je podle mě hudba. O sdílení nálady a energie s ostatními.“
Nicole (cello, zpěv):
„Ahoj všem! Tak já se hudbě věnuji už odmalička, mamka vždycky tvrdí, že jsem zpívala dřív než mluvila. Jak už bylo zmíněno, během let jsem vystřídala pár nástrojů než jsem našla ten pravý – violoncello, u kterého jsem se našla a pokračovala v něm i dále na konzervatoř. Momentálně hraji v pár orchestrech, zpívám ve sborech atd, takže dělám i klasiku, filmovou hudbu… Ale hlavně jsem si od svých pubertálních let představovala, jak skotačím na pódiu, například ve stylu Nightwish, takže když za mnou Carpatia přišla, zda bych s nimi hrála, nemohla jsem říct NE. A bylo to to pravé, opravdu jsem se s nimi našla, i v tomto stylu :-)“
„Měl bych otázku k začátku kapely. Pokud je tedy někdo z aktuálních členů, včetně svícnic, tak dlouho aktivní. Co vás vedlo k celému nápadu. K zapojení svícnic, kostýmů a celkového zatažení diváka do děje (čtenáři, prosím zajdi na youtube a najdi si živé vystoupení, pro představu). Kde se vůbec přesně datuje začátek a jak moc jste spokojení s vaším dítětem CARPATIA …to co jste dokázali. Mimochodem, co s ním plánujete, pokud se mohu zeptat…už jako celku.“
Zdeněk (bicí):
„Carpatia v podobě, v jaké jí znáte dnes, funguje a koncertuje od roku 2010. V průběhu celého fungování kapely jsme stále skupina lidí, která smýšlí velice podobně, má ráda tajemno, historii, tajemné příběhy a chytlavé melodie. Tajemnou atmosféru se snažíme přenášet i na pódium během živých vystoupení. Skvěle jí doplňují hořící svíce, protože jsme však chtěli něco víc, než jen statické svícny, vznikl nápad „svícnic“. Postupem času začaly svícnice obohacovat některé skladby také choreografickými prvky, které mají opět přispět k ještě většímu zážitku diváků z našeho vystoupení.“
„Inu, dostaneme se k albu, recenzi čtenáři najdou na našich stránkách. Co byste nám řekli o albu ALCHYMISTŮV GRÁL.“
Milan (kytara):
„Alchymistův grál je naším dalším evolučním krokem, kterým si kapela prošla. Třeba oproti albu Laudanum, je na něm po hudební stránce méně gothic rockových skladeb, avšak gotiku jsme stále neopustili. Základem je myšlenka. Sdělení. A byť některé skladby nedodržují ryze gotické standardy, tak podíváš-li se pozorně do textů, milý čtenáři, tak v každé skladbě nalezneš onu čistokrevnou gotickou duši.“
„Od alba Černé Století, které vyšlo v roce 2016, uběhlo pět let …plus mínus. Prožila kapela nějakou přestávku, nebo jen přemýšlela co dále. Mimochodem, Černé století je defacto dvojalbum. Jedno je v češtině a druhé v angličtině. Koukal jsem, že jste s tím vyjeli i do zahraničí. Jaké byly ohlasy a jak jste s tím spokojení? Popřípadě, chystáte něco obdobného?“
Pepa (kytara, zpěv):
„Žádnou pauzu jsme jako kapela neměli. Vlastně celých těch deset let jsme pořád aktivní a v tomhle máme i štěstí. Myslím že mít dvojalbum v češtině a i v angličtině je originální nápad a fanoušci to ocenili. My ale raději tu češtinu, tak nevím, jestli ještě něco podobného uděláme. Hráli jsme několikrát v Německu a podle toho kolik jsme tam toho prodali, tak jsme se určitě líbili. V Německu jsme tedy vždycky zpívali jen anglicky a bylo to fajn, ale na Slovensku a v Polsku zase jen česky.“
„Loni nám kapela nadělila před Vánoci Alchymistův Grál a letos nám Verča, skrze svou tvorbu, kterou najdete jako Veera Polymeera, nádherné limitované hrnečky. Budeš v tom do budoucna pokračovat?Mimochodem, další šikovnou účastnicí je i svícnice Dobroslava Karasová alias Angel Beads. Byla by nějaká obdobná věc v plánu, třeba ve spolupráci?“
Veronika (zpěv):
„Moc děkuji za zmínku ohledně mé tvorby, mohu slíbit, že nějaké tajemné a mystické předměty ručně vyrobené v mé dílničce se objeví na našich akcích, na stánku s merchem, budou určitě carpatské hrnky s netopýřími křídly a plánuji také limitovanou edici přívěšků s hlavou vlka, které se perfektně hodí k poctě skladby Carpatie (Z textu písně: „kraj, kde zní písně vlčí“). A na další překvapení si ještě musíte počkat, odhalení bude až těsně před koncertní sezónou.“
Angel Beads (svícnice):
„Děkuji, že jste mně také uvedl jako „šikovnou účastnici.“ Od doby, co jsem s tvorbou začala, vozím s kapelním merchem své ručně dělané originální náušnice a náhrdelníky, ručně šité látkové obaly na knihy a tajemné velké anděly z powertexu. Takže ano, spolupráce je a doufám, že bude pokračovat i v budoucnu. Takže si naši fanouškové mohou odnést nejen tričko, ale i něco, co jim padne do oka a zrovna to nutně potřebují :-D“
„Inu, nebudu Vás dále zdržovat. Moc vám děkuji, za tým ROCKPLANET, kterému jste umožnili rozhovor. Nyní máte svůj prostor a pokud je to možné, může nám každý člen něco vzkázat něco fanouškům, etc.. Třeba i svícnice, pokud je nějaká poblíž… popravdě, ztrácím se v jejich počtu. Viděl jsem jich okolo sedmi. Já vám taky moc děkuji. ROCK ON & STAY FOREVER WILD!“
Carpatia:
„Chceme poděkovat všem naším příznivcům a fanouškům za to, že nás tak nekonečně podporují a jezdí za námi i na ta nejvzdálenější místa. Moc si vás všech vážíme a vy jste důvod, proč děláme, co děláme 🙂 Takže….. Díííííííkyyyy!!! Stay Vamp!“
„A jen vsuvka, napište nám, kde vás letos uvidíme. Pokud je tedy už něco domluveno.“
Zdeněk:
„Máme v plánu udělat koncertní turné po klubech a připomenout si tak i začátky a atmosféru klubových koncertů. Termíny včas upřesníme, v tuto chvíli řešíme časovou synchronizaci s ostatními účinkujícími. Zatím můžeme fanoušky pozvat například 6.5.do Nejdku, 27.5.do Sadova, kde si zahrajeme s Loretou, 17.6.do Klášterce nad Ohří nebo 24.6.na Orlický Woodstock. Je začátek roku a další koncerty jsou ještě stále v jednání a po letech jsme znovu opět začali domlouvat i koncerty v sousedním Německu, takže se bude určitě na co těšit.“
Autor: Angel Derring