Brian Tarquin (narozen 2. prosince 1965, New York) je americký jazzový kytarista, nájemný muzikant, zvukař, hudební producent, skladatel a autor, který založil Jungle Room Studios v New Yorku. Specializuje se na kytarovou instrumentální hudbu a smooth jazz, ale není mu cizí ani rocková, nebo metalová hudba. Vše kde se může ukázat se svým uměním. Spolupracoval se spoustou významných umělců a skupin. Trochu rozebereme jeho poslední album Brian Tarquin & Heavy Friends – Brothers In Arms.
„Zdravím. Jak dlouho trvalo nahrát album s tolika hosty?“
„Ahoj! S projektem jsem začal před pandemií, dělal jsem spoustu předprodukce, například skládání a nahrávání základních skladeb. Pak během výluky v letech 2020-21 jsem mluvil se spoustou muzikantů. Hlavně jsem se naplno věnoval nahrávání a produkci. Vždy jsem chtěl pracovat s jedním z mých oblíbených velikánů Joe Satriani a toto album mi dalo příležitost. Tento projekt mě také přiměl pracovat s dalšími stars světové třídy, které jsem předtím neměl, jako jsou Vinnie Moore z UFO a Jeff Duncan z Armored Saint. Protože jsem kytarový instrumentalista, musím vždy zajistit, aby se dané, myšlené poselství objevilo v hudbě. Proto jsem pečlivě vybírl spoluhráče pro každou skladbu. Všichni hostující kytaristé jsou také ostřílení instrumentalisté, díky čemuž se perfektně hodí dodanných skladeb.“
„Kde se album nahrávalo a kdo ho produkoval?“
„Album jsem produkoval a nahrával v mém studiu. Mám velmi unikátní mobilní nahrávací studio s názvem Jungle Room Studios umístěné v 28stopém přívěsu vyrobeném na zakázku. Byl navržen v jižní Kalifornii je vybaven 2 samostatnými místnostmi, obývacím pokojem a nahrávací místností. Studio obsahuje upravenou britskou nahrávací konzoli Trident 24 z roku 1986, 2” analogový páskový přístroj Otari MTR 90, 2stopý analogový páskový přístroj Ampex 440c 1/4” a řadu klasických přívěsných zařízení, jako je Neve Compressor 33609, Rupert Neve dále hlavní sběrnicový procesor Portico II, Neve 1074, Německý kompresor Chandler ltd a řadu dalších zařízení.“
„Na albu je spousta hostů. Jsou to vše přátelé, nebo se někdo musel dlouho přemlouvat ke spolupráci?“
„Miluji spolupráci s kytaristy na projektech pro užitečné účely. Vždy se snažím překonat sám sebe skládáním hudby se zajímavými lidmi na mých albech. Všichni hostující kytaristé jsou také ostřílení instrumentalisté, díky čemuž se perfektně hodí do mých projektů. Chtěl jsem tedy vytvořit instrumentální studiovou verzi benefičních projektů, jako jsou ARMS Charity Concerts podle představ Ronnieho Lanea pro lidi s roztroušenou sklerózou, a Hear ‚n Aid od Dio pro pomoc při hladomoru v Africe. Brothers In Arms je projekt na pomoc veteránům. Dlouhá léta jsem měl v rádiu NPR show Guitar Trax na WFIT 89.5FM na Floridě, kde jsem dělal rozhovory s mnoha kytaristy, což pomohlo vybudovat mezi námi hudební vztah. V minulosti jsem kvůli hraní a nahrávání několikrát mluvil podrobně s Joem Satrianim a trefili jsme se, tak jsem se ho zeptal, jestli by byl ochoten hostovat na kytaru v Brothers in Arms. Chtěl jsem pro něj a pro album složit něco speciálního, aby to posluchači dostaly opravdovou lahůdku. Takže, když jsem skládal „Speed of Sound“, představoval jsem si scénu v poušti v Iráku, kde obloha zčernala písečnou bouří, když se američtí vojáci ztratili v údolí smrti a snažili se dostat zpět do bezpečí. Chtěl jsem namalovat pocit velké agrese, ale také scény zoufalství a dramatických emocí. Joeovi se ta skladba opravdu líbila a během 2 týdnů mi poslal zpět poslední sólo.“
„Co je hlavní myšlenkou alba?“
„Larry Coryell mi jednou ve studiu řekl, že „my jako hudebníci musíme prostřednictvím naší hudby udělat co nejvíce, abychom lidi upozornili na sociální problémy.“ Vlastně mám 3 tematická vydání ‚Heavy Friends‘, Guitars For Wounded Warriors, Guitars For Veterans & Brothers In Arms. Celá série byla vytvořena na počest našich hrdinů, žen a samozřejmě veteránů. Chtěl jsem přinést povědomí o problémech veteránů, jako je posttraumatická stresová porucha, deprese, úzkost, zneužívání návykových látek a zdravotní problémy. Bezdomovectví je jedním z konečných důsledků některých z těchto problémů a to trhá srdce, protože tito muži a ženy nasazovali své životy, aby nás všechny udrželi doma v bezpečí.“
„Chystá se také živé provedení alba s hosty? Koncertní šňůra?“
„Bohužel ne, to by byl opravdu nemožný úkol dostat všechny na stejné místo pro živé vystoupení. Nicméně jsem právě produkoval video k singlu „Speed of Sound featuring Joe Satriani“.“
„Co Česká republika, už jsi u nás hrál?“
„Bohužel jsem ve vaší zemi nikdy nebyl.“
„Znáš některé naše muzikanty?“
„Jan Hammer je samozřejmě skvělý!“
„A co naši skladatelé vážné hudby, znáš nějaké?“
„Nejsem moc klasický typ. Mě ovlivnil progresivní rock, jazz a fusion.“
„Co říkáš na vliv rodáka (s Českými kořeny) Jana Hammera na jazzovou hudbu.“
„Jana Hammera dobře znám z Mahavishnu Orchestra, vždycky jsem miloval hudbu, kterou dělal s Jeffem Beckem. Vlastně si pamatuji, že jsem si koupil album „Jeff Beck Live with the Jan Hammer Group“, když vyšlo. Byla to tak fantastická nahrávka, úplně mě nadchla. Tak by měl znít instrumentální rock. Dodnes si myslím, že to byl nejlepší výkon Beck & Hammer. Vlastně jsem nedávno pracoval s houslistou z té desky, Stevem Kindlerem. Krásně s oběma držel krok!“
„Plány do budoucna, jaké jsou?“
„Mám fantastickou návaznost na toto album s názvem „Bothers In Arms: DEUX“, které je s příchutí jazz fusion a představuje další skupinu neuvěřitelných hudebníků jako Jean Luc Ponty (Mahavishnu Orchestra), Eric Johnson, Robben Ford (Miles Davis), Dean Brown (David Sanborn), Hal Lindes (Dire Straits), Chris Poland (Megadeth), Steve Morse (Deep Purple), John Tropea (Billy Cobham), Steve Kindler (Jeff Beck), Carl Verheyen (Supertramp), Larry McCray (John Mayall), Steve Morse (Deep Purple) a Phil Naro (Billy Sheehan). To by mělo vyjít na konci roku 2023 nebo začátkem roku 2024.“
„Je nějaký sen na spolupráci? S kým si zahrát – zajamovat (jamsessions), nebo pracovat ve studiu?“
„Jimmy Page by byla skvělá odezva! Je to takový ikonický kytarista a producent, a on skutečně utvářel svět kytary. Vždy byl jedním z mých idolů.“
„Díky za rozhovor, a snad se někdy uvidíme na živém vystoupení, v Česku nebo Německu.“
„Děkuji že jsme se propojily.“
Autor: Karel Holub